جمعه ، 5 فروردين 1390 ، 08:58

مقدمه دکتر محبی

نوشته شده بوسیله محمد حمزه
به این مطلب رای دهید
(3 رای)

مقدمه

 

مدتي بود كه به‌عنوان متخصص بي‌هوشي فارغ‌التحصيل شده بودم. در ضمن، ده سال تحصيل طب آلوپاتي، هنوز، اعتماد و اطمينان كافي را براي درمان بيماران در من ايجاد نكرده بود. از اين رو، تصميم گرفتم دربارۀ موضوعاتي كه از دیر‌باز در گوشه ذهن مشغولم مي­داشت، به مطالعه بپردازم. هميشه معتقد بودم عشق و ايمان كارساز است، بنابراين، به مطالعه و تحقيق دربارۀ آنچه به آن علاقه داشتم، پرداختم.

در این مطالعات، با فلسفه سهروردي و تقسيم‌بندي او دربارة اجزای تشكيل‌دهندة انسان آشنا شدم. براي تكميل اطلاعاتم، به طبيعيات ابن‌سينا نیاز داشتم و آنجا بود كه دري جديد به رويم باز شد. با مطالعة عقايد ابن‌سينا، با اصول طب سنتي ايران آشنا شدم. با گذشت زمان كوتاهي، احساس كردم  نگاهم به علم پزشكي از نو فرمت[1] شده است.

 

بايد عميق‌تر شد...

با جست‌وجو در متون قديم، به اهميت كتاب ذخيره خوارزمشاهي پي‌بردم. اتفاق! (كه من آن را دست هدايت‌گر مي­دانم) كتاب ذخيره خوارزمشاهيِ حكيم بزرگ، سيد اسماعيل جرجاني (به تصحيح و تشريح مرحوم دكتر جلال مصطفوي) را جلوي رويم گذاشت. مطالب سيد اسماعيل با نگرش و تشريح دكتر مصطفوي برايم حيرت‌آور و لذت‌بخش بود. دكمه را زدم، رايانة ذهنم بايد از نو ريسِت[2] مي­شد.

به دنبال نشانه بايد بود...

موزة ملي تاريخ طب مرا به گروه تحقيقات طب سنتي ايران در مركز پژوهش‌هاي دانشجويي دانشگاه علوم پزشكي تهران هدايت كرد و از آنجا با آقاي دكتر محسن ناصري آشنا شدم.

اولين ملاقات...

شهريور1384، مركز تحقيقات دانشگاه شاهد. گفت‌وگوي ما كمتر از پانزده دقيقه به طول انجاميد. براي معلم واقعي پانزده دقيقه براي شناختن، زمان کمی نیست.

ماهي، دريا را يافت...

آقاي دكتر ناصري به من پيشنهاد دادند آثار مرحوم دكتر جلال مصطفوي كاشاني را برای چاپ و نشر، گردآوري و سازماندهي و آماده‌سازي کنم.

در يك لحظه متحير ماندم، اين همه اتفاق! دست هدايت‌گر چه زيبا هدايت مي‌كند. من و جمع­آوري آثار دكتر مصطفوي! آن هم به تنهايي!

بايد شروع كرد...

همه انرژي‌هاي مثبت هستي به آن‌كه در جهت خير است كمك مي‌كنند. كار، به‌كندي تا اواخر زمستان 84 ادامه يافت، اما درست آنجايي كه گمان مي‌كني ديگر نمي‌تواني، پس از آنكه با تمام وجود، هرچه توانسته‌اي انجام داده‌ای، درست در آن لحظه موعود، كمك مي‌رسد. گروه گردآوري و تدوين آثار دكتر جلال مصطفوي كاشاني از زمستان 84 به‌آرامي شكل گرفت. به جرأت، مي‌توانم بگويم اين گروه صميمانه‌ترين و بي‌ادعاترين گروهي است كه تا‌كنون یکدیگر را شناخته‌اند. ما، نه همكار كه همراه هستيم.

با انتقال تمامي دست‌نوشته‌هاي آن مرحوم ـ كه در ارديبهشت 85، به همت و تلاش آقاي دكتر ناصري و ياري و همكاري خانواده مرحوم دكتر به‌خصوص پسرشان، جناب آقاي مجید مصطفوي، انجام شد ـ اين حركت شتابي مضاعف گرفت. ديدن آن‌همه نظم، دقت و تلاش، زواياي جديدي را از شخصيت دكتر جلال مصطفوي کاشانی براي ما آشكار كرد.

بايد كار به پايان مي‌رسيد...

در اين راه، بارها به فراز رفتيم و بسيار به نشيب نشستيم ولي آنچه خير است به ياري او محقق مي‌شود. حال كه بخش بزرگي از راه را پیموده‌ایم، سپاسگزاري از آنان كه همراهمان شدند بر ما واجب است.

روش کار...

در گردآوری جلد اول آثار مرحوم دکتر مصطفوی، پایة کار بر تدوین و ساماندهی مقالاتی بود که از ایشان در مجلاتی مثل «دنیای علم» در دهة سی تا چهل منتشر شده است و هنوز هم از نظر محتوای علمی مورد نیاز جامعه علمی است. تلاش کردیم عناوینی که بیش‌ترین شباهت موضوعی را با یکدیگر دارند در یک کتاب و در کنار یکدیگر بیاوریم تا نوعی پیوستگی در هر کتاب پدید آید.

سپاس از:

آقاي دكتر محسن ناصري كه چون معلمي دلسوز از گذرگاه‌هاي سخت عبورمان داد.

در اين راه با بزرگ‌مردي چون آقاي دكتر محمدمهدي اصفهاني آشنا شديم. معلمي كه عمل او به اندازه علمش تأثيرگذار است.

آقای دکتر حسین رضایی‌زاده که دلسوزانه در گذر از موانع متعدّد، دستمان را گرفت.

... و ياراني كه با هم آغاز کردیم و همدل شديم: سميّه احمدي نیری، مرواريد خالق‌دوست، فاطمه پوراسد مهرباني و نصرت رحماني. همت‌ها را يكي كرديم و آنچه را سخت مي‌نمود آسان كرديم. كمك‌هاي خانم صالح‌زاد و خانم آزادي، چقدر ما را در پيمودن راهمان ياري داد.

هم‌چنین آقای دکتر مجید انوشیروانی، خانم دکتر مژگان تن‌ساز و خانم دکتر مینا موحد و پدر گرامیشان که با بازخوانی چندبارة متن در تصحیح و تطبیق با اصل مقالات همراه ما بودند.

و در آخر...

سپاس از پدر و مادرم كه شمع حقيقت‌جويي را يك عمر با دلسوزي و فداكاري در وجودم افروختند.

و همسر و پسرم كه غيبت‌هاي طولاني همسر و مادر را پذيرفتند.

و پدر و مادر همسرم كه بي‌ياري بي‌دريغ آنان اين غيبت‌ها ممكن نبود.

و سر انجام

هرآنچه کردیم

تقدیم به او

كه هر چه داريم از اوست

و هر روز منتظر آمدنش هستيم.

دكتر آزاده محبي

شهريور 1386

 

 


1. Format

1. Reset

آخرین بازنگری در تاریخ جمعه ، 5 فروردين 1390 ، 09:00
محمد حمزه

محمد حمزه

E-mail: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید
مطالب بیشتری که در این بخش خواهید یافت: « بزرگان این‌گونه می‌زیند مقدمه دکتر اصفهانی »
Login to post comments

دکتر محسن ناصری

دکتر محسن ناصری
پزشک و متخصص فارماکولوژی

استاد طب سنتی ایران

عضو هیئت علمی دانشگاه

تلفن مطب:  22865212

روزهای یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 16 تا 20

خ شریعتی- بالاتر از حسینیه ارشاد- خ قبا

تلفن پیک دارو بعد از ویزیت:   09109104047