دوشنبه ، 8 فروردين 1390 ، 18:06

کلیات طب سنتی ایران-بخش 1

نوشته شده بوسیله محمد حمزه
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

ای که طـبیـب خسته‌ای روی زبـان مـن بـبـین

کاین دم و دود سینه‌ام بار دل است بر زبان

گرچه تب استخوان من کرد ز مهر گرم و رفت

همچو تبـم نمی‌رود آتـش مهر از استخوان

بـازنشـان حـرارتـم ز آب دو دیـده و بـبــین

نبض مرا که مـی‌دهد هیـچ ز زندگی نشان

آن که مـدام شـیـشه‌ام از پی عیـش داده است

شیـشه‌ام از چه می‌برد پیش طبیب هر زمان

حـافظ از آب زنـدگـی شـعر تو داد شـربتـم

تـرک طبـیب کـن بـیا نسخه شربتم بخوان

 

یادآمدی از دیباچة چاپ نخست، در ویرایش دوم

 

مکتب طب سنتی ایران، دانشی آمیخته با هنر و فراست و ذخیره‌ای برخاسته از حکمت خسروانی اهالی سرزمین آریایی ایران است که در حکمت یونانی آمیخته و با محک تجربه در طول سالیان حیات انسان آزموده شده است. مکتبی که در دوران زرّین شکوفایی تمدن اسلامی، و با طلوع ستارگان پرفروغ تاریخ علم،آن فرزانگان ایرانیِ جهان‌وطن، بر پایة خردورزی و با جدا ساختن سره از ناسره گسترش یافت و اکنون نیز توانایی حلّ برخی از معضلات علمی را در عرصة بهداشت، پیشگیری، تشخیص و درمان دارا است.

این مکتب با ریشه‌ای ده‌‌هزار ساله، انسان را فقط از بعد مادّی نمی‌نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود او به‌عنوان خلیفة الهی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت مقدم بر درمان است، و توجه به روش زندگی و تأمین هوای سالم، تغذیة درست، فعالیت کافی، استراحت به‌اندازه و تعادل حالات روحی‌ـ ‌روانی شعار طب سنتی ایران است.

اکنون جامعة پزشکی جهان به اهمیت روش‌های درمان طبیعی و مکاتب طب سنتی و مکمل پی ‌برده است، و دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی بسیاری در غرب و شرق جهان به پژوهش برای به‌کارگیری روش‌های مختلف طبّی -که سابقة علمی و تاریخی دارند- مشغول می‌باشند. گسترش فوق‌العادة طب سنتی چین، طب تبتی، کایروپراکتیک، آیورودا، هومیوپاتی و صدها مکتب و روش گوناگون، نشان‌دهندة این حرکت عظیم جهانی است. این حرکت، همچنین موجب شده است که پزشکان و محققان در ایران و دیگر کشورهای جهان به شناخت مبانی طب سنتی ایران گرایش یابند.

کتاب مروری بر کلیات طب سنتی ایران که اکنون سومین نگارش و دومین ویرایش آن پیش روی شماست، تلاش دارد پاسخگوی هرچند ناچیزِ این نیاز و عطش، به‌خصوص برای افرادی که تازه پای در این راه گذارده‌اند، باشد. در چاپ پیشین و نیز در این ویرایش نو، تلاش کرده‌ایم ضمن حفظ اصطلاحات طب سنتی ایران و اصالت بیان، با روشی مناسب به ساده‌‌سازی مطالب بپردازیم؛ کوشش ما آن بوده است که در روند ساده‌سازی مطالب و نزدیکی بیشتر آن به زبان امروز، به مفاهیم ژرف و محتوای فلسفی گزاره‌های طبی آسیبی نرسد و مقصود حکیمان، ناخواسته دچار آسیب و دگرگونی نشود. با این حال خوانندگان گرانقدر آگاه باشند که این کتاب، تنها روزنی به گسترة پهناور طب سنتی ایران است و لازم است آنان به این توشه بسنده نکنند، بلکه آن را دستمایة پژوهش ژرف‌تر و جستجوی بیشتر قرار دهند و از پیمودن بقیة این راه بازنایستند.

به‌هر روی استقبال بسیار خوب علاقه‌مندانِ گروه علوم پزشکی از کتاب و اتمام شمارگان آن، بهانه‌ای شد تا به ویرایش دوّم کتاب با تجدید نظر و افزوده‌های نو همّت بگماریم. از جمله، مطالبی بر بخش تدابیر حفظ‌الصحه یا دانش نگاه‌داشت تندرستی -که از اهداف بزرگ احیاء و نوسازی طب سنتی ایران است- افزوده شد. در ویرایش جدید، دکتر مجید انوشیروانی به جمع نویسندگان کتاب پیوست، و به‌علاوه به بازخوانی کلّ متن و ویرایش آن، و بازنویسی یا بهْ‌‌سازی برخی تعریف‌ها و مثال‌ها اهتمام ورزید. دکتر مهدی علی‌زاده نیز شمار زیادی از تصاویر آموزشی و طرح‌های نمادین خود را بی‌دریغ در اختیار ما گذاشت که کمک شایانی به عینی‌سازی مفاهیم و تعمیق یادگیری می‌نماید. در اینجا ضمن قدردانی از ایشان، امیدواریم به‌زودی شاهد روزی باشیم که کتابِ مرجعی - هم اصیل و هم امروزین- از مبانی، داروشناسی، تدابیر تندرستی، و معالجات طب سنتی ایران منتشر شود که هر بخش و فصل آن، حاصل پژوهش و به نگارش یکی از محقّقان و اساتید طب سنتی ایران، و مبتنی بر شواهد پایه‌ و بالینی علمی روز، و مستند به مقالات تحقیقی باشد.

پس از سپاس از خداوند حکیم، همکاری صمیمانه و خالصانة جناب آقای دکتر محمدهادی مؤذن، مشاور عالی و مدیر کلّ دفتر شهردار تهران و جناب آقای دکتر محسن پرویز، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سرکار خانم سمیّه احمدی‌نیری و استاد ارجمند جناب آقای دکتر لسانی‌ فشارکی را در چاپ نخست ارج می‌نهیم.

گروه نویسندگان

آخرین بازنگری در تاریخ دوشنبه ، 8 فروردين 1390 ، 19:12
محمد حمزه

محمد حمزه

E-mail: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید
مطالب بیشتری که در این بخش خواهید یافت: « تدابیر درمانی
Login to post comments

دکتر محسن ناصری

دکتر محسن ناصری
پزشک و متخصص فارماکولوژی

استاد طب سنتی ایران

عضو هیئت علمی دانشگاه

تلفن مطب:  22865212

روزهای یکشنبه و چهارشنبه از ساعت 16 تا 20

خ شریعتی- بالاتر از حسینیه ارشاد- خ قبا

تلفن پیک دارو بعد از ویزیت:   09109104047